Takip Edin

İnternet

YouTube Premium ne gibi özellikler sunuyor?

Yayınlanma tarihi

-

Yaklaşık 3 yıldır yayında olan YouTube Premium özelliği, uzun süreli bekleyişin ardından ülkemizde de kullanıma sunuldu.

YouTube Premium Avantajları

  • YouTube’da milyonlarca videoyu reklamsız izleyebilirsiniz.
  • Videoları ve oynatma listelerini internet bağlantısı olmadan izlemek için mobil cihazınıza indirebilirsiniz.
  • Mobil cihazınızda diğer uygulamaları kullanırken veya ekranınız kapalıyken videoları oynatmaya devam edebilirsiniz. 
  • Tüm YouTube Original dizilerine ve filmlerine erişebilirsiniz.
  • YouTube Müzik Premium’a ücretsiz abone olabilirsiniz.

YouTube Premium Fiyatları

YouTube Premium abonesi olmak için öncelikle 13 yaş ve üzerine olmak gerekiyor.. Bireysel kullanıcı paketi aylık 16,99 TL olarak kullanılabiliyor. Ancak, 5 kişiye kadar ailenizin diğer üyeleriyle kullanmak isteyenler için Aile Paketi 25,99 TL. Apple mobil cihaza sahip kullanıcılar için ayrıca bir komisyon ödendiğinden dolayı biraz daha pahallı. Bireysel Paket 21,99 TL, Aile Paketi ise 33,99 TL‘ye kullanılabiliyor. Yalnızca çevrimiçi müzik servisi YouTube Music Premium Abonesi olmak istesiniz ise Bireysel Paket 13,99 TL, Aile Paketi, 20,99 TL ve Apple cihazları içinse 17,99 TL ödeyeceksiniz. İlk tüm kullanıcılar için ilk 3 ay ücretsiz olan YouTube Premium ve YouTube Music, bugünden itibaren kullanıma başladı.

İnternet

Huawei kendi harita servisini geliştiriyor

Yayınlanma tarihi

-

Yakın zamanda işletim sistemi HarmonyOS’i tanıtan Çinli teknoloji devi Huawei, kendi harita servisini oluşturmak için çalışmalara başladı.

Mayıs ayında başta Google olmak üzere ABD’li firmalar kara listeye alınan Huawei, Android işletim sistemi ve Google servislerinin kullanamama durumunda bırakılmıştı. Kısa süreli anlaşmalarla Google servislerini şimdilik kullanabilen Huawei, Android işletim sistemini kalıcı olarak kullanamama durumunda bırakılma ihtimaline karşı, kendi yazılımlarını geliştirmeye devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda HarmonyOS adlı işletim sistemini tanıtan teknoloji devinin, kendi harita servisini geliştirme çalışmalarında bulunduğu orta çıktı.

Map Kit adı verilecek bu uygulamada güncel trafik raporları, artırılmış gerçeklik işlevleri gibi gelişmiş özellikler bulunacak. Harita bilgileri için ilk etapta Rusya merkezli Yandex ile iş ortaklığında bulunacak Huawei’in gelecekte tüm servisi kendi altyapısıyla çıkarması bekleniyor.

Devamını oku

İnternet

Netflix Türkiye’den çekilebilir

Yayınlanma tarihi

-

Son zamanlarda internet yayıncılarının RTÜK denetimine girmesinden sonra Netflix’in ülkemizden çekilme kararı aldığı iddia ediliyor.

1 Ağustos tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan kararnamede ülkemizde yayın yapan Netflix, BluTV ve Puhu TV gibi internet platformları RTÜK denetimine girmişti. Henüz bu denetimin ne tür kısıtlamalara neden olacağını öğrenemediğimiz şu dönem Netflix cephesinden şok edici bir karar geldi.

Yaklaşık 3 senedir ülkemizde yayın yapan Netflix, ülkemizde orijinal içeriklerde üretiyordu. Yaklaşık ülkemizde 50 bin abonesi bulunan Netflix iddialara göre Türkiye’den çekilme kararı aldı. Twitter fenomeni Jared Wall tarafından dillendirilen bu iddiada, Netflix’in önümüzdeki ay içerisinde ülkemizden tamamen çekileceği söylendi. Kısa süre içerisinde Hürriyet eski Washington temsilcisinden bu iddialar konusunda yalanlama gelirken, CHP Milletvekili Özgür Karabat’ın “Netflix Türkiye’den çekiliyor.” şeklinde tweet atması belirsizliği daha da artırdı.

Devamını oku

İnternet

Tumblr, WordPress’e satıldı

Yayınlanma tarihi

-

Bir zamanların en popüler sosyal medya ağlarından biri olan Tumblr, WordPress tarafından satın alındı.

2013 yılında Yahoo tarafından 1.1 milyar dolara satın alınan Tumblr, 2017 yılında Yahoo’nun Verizon tarafından satın alınmasından sonra Verizon bünyesine geçmişti. Kullanıcısı günden güne azalan Tumblr, son olarak WordPress’e satıldı.

Wall Street Journal tarafında açıklanan satın alma konusunda henüz satın alma ücreti konusunda rakam verilmiyor. Ancak, son yıllarda büyük düşüş yaşayan platformun 20 milyon dolara satıldığı konuşuluyor.

Yapılan açıklamalara göre Tumblr üzerinde ilk etapta herhangi bir değişiklikte bulunulmayacak. Fakat, zamanla sosyal ağın WordPress içerisinde entegre olarak kaybolacağı düşünülüyor. Ayrıca, yapılan açıklamalarda Tumblr üzerinde yetişkin içeriklerinin yasaklı olacağı belirtildi.

Devamını oku

İnternet

Netflix ve BluTV RTÜK denetimine girdi

Yayınlanma tarihi

-

1 Ağustos günü yayınlanan Resmi Gazete’de, Netflix, BluTV, Puhu TV gibi platformlar RTÜK denetim alanına girdiği açıklandı.

İnternet yayıncılığının RTÜK denetimine girmesi uzun süredir tartışılan bir olaydı. Ülkemizde özgür yayıncılığın merkezi olan bu platformlar bugünden itibaren RTÜK denetimi altına girdi. Böylece İnternet üzerinden yayın yapan yurtiçi-yurtdışı farketmeden tüm yayıncılar denetime tabii olacak. Ayrıca, yayınlarını sunmak isteyen yayıncılar RTÜK’ten yayın lisansı almak zorunda olacak. Bu lisanslar internet üzerinden radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın olmak üzere üç sınıfa ayrılmış. İNTERNET-RD yayın lisansı ücreti 10 bin TL; İNTERNET-TV yayın lisansı ücreti 100 bin TL; İNTERNET-İBYH yayın lisansı ücreti 100.000 TLı olarak belirlendi.

Şimdilik RTÜK’ün internet yayınlarına nasıl müdahale edileceği bilinmiyor. Ayrıca, YouTube ve Twitch gibi yayın platformları bu denetimden etkilenmeyecek.

Devamını oku

POPÜLER BAŞLIKLAR

Content Protection by DMCA.com