Takip Edin

Elektrikli Araç

Yerli otomobil tanıtıldı!

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye Otomobili Girişim Grubu (TOGG) tarafından düzenlenen Gebze’de etkinlikte yerli otomobil tanıtıldı.

Türkiye uzun zamandır yerli otomobilin çıkarılmasını bekliyordu. 2017’de TOGG ismi altında Anadolu Grubu, Zorlu Grubu, BMC, Kökö Grubu ve Turkcell gibi Türkiye’nin önde gelen şirketleri tarafından kurulan şirkete CEO olarak Mehmet Gürcan Karakaş getirilmişti.

Uzun bekleyişin ardından bugün Gebze’de bulunan Bilişim Vadisi’nde düzenlenen etkinlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla yerli otomobillerin C-sedan ve C-SUV modelleri tanıtıldı. 2030 yılında kadar 5 farklı modeli bulunacak. 400 beygir 4 çeker ve 200 beygir arkadan çekişli olmak üzere iki farklı motor tipine sahip olacak yer otomobilin 300 km+ ve 500km+ menzil opsiyonları bulunacak. Hızlı şarjla beraber 30 dakikada %80 batarya doluluğuna ulaşacak otomobillerden, 200 beygir gücündeki versiyon versiyon 0-100 km arasını 7,8 saniyede alırken, 400 beygir gücündeki versiyon 0-100 km arasını 4,8 saniyede alabilecek.

Sürekli olarak 5G bağlantısı ile internete bağlı olacak yerli otomobiller, bu bağlantı sayesinde yazılım güncellemelerini alabilecek. İç konsolda da göstergelerin bulunduğu üç adet ekran ve alt tarafta multimedya ekranı yer alacak.

Tanıtım etkinliğinde fabrikasınında yeri belli olan yerli otomobil Bursa’nın Gemlik ilçesinde üretilecek. 22 milyar TL’ye kurulacak bu fabrikada 4323 kişinin istihdam edilmesi planlanıyor.