Takip Edin

Mobil

Xperia 1 Avrupa’da tükendi

Yayınlanma tarihi

-

Sony’nin Şubat ayında düzenlenen MWC 2019 etkinliğinde tanıtılan amiral gemisi telefonu Xperia 1’in, Avrupa’da stokları tükendi. Bunun nedeninin cihazın satış başarısı mı, yoksa stok adetindeki yetersizlik mi henüz bilinmiyor.

Son yıllarda akıllı telefon pazarında ciddi anlamda zor günler geçiren Japon teknoloji devi Sony, Türkiye’ninde aralarında yer aldığı bir çok ülkeden çekilme kararı almıştı. Bu strateji değişikliğinden sonra, yavaş yavaş piyasadan tamamen çekileceği iddia edilen Sony, resmi bir açıklama yaparak akıllı telefon sektörünün özellikle genç müşterilerle aralarında bağ kurmasını sağladığını bu yüzden bu sektörden ayrılmayacaklarını açıklamıştı. Bu açıklamalardan sonrasında yeni amiral gemisi Xperia 1 modelini tanıtarak, ilgileri üstüne başardı.

Ülkemizde satışa çıkmayan bu cihaz, 21:9 görüntü oranına sahip 4K ekran, üstün teknik özellikler ve yeni bir tasarım diline sahip. Avrupa’da 949 euro fiyat etiketiyle satışa sunulan bu cihazı satın almak isteyenler istediği rengi bulmakta zorluk çekiyor. Tüm Avrupa’da mor renkli modelin tükendi. Diğer renge sahip modellerinin ise sınırlı sayıda kaldığı belirtilen cihazın, online platformlarda tedarik süresinin diğer cihazlardan fazla olması dikkat çekiyor.

Henüz Sony’den satışlarda yaşanan bu sıkıntı için resmi bir açıklama gelmedi. Bu konuyla ilgili bir takım kişiler cihazın satışının oldukça iyi olmasından kaynaklandığını düşünürken, bir başka görüşte Sony son zamanlarda yaşadığı satış sıkıntıları nedeniyle cihazdan sınırlı miktarda üretmesi.