Takip Edin

Mobil

Xiaomi çentikli ekranı tarihe kazıyacak

Yayınlanma tarihi

-

Xiaomi ekrana entegre kamera teknolojisinin nasıl çalışacağını açıkladı. Bu teknoloji için çalışmalarını halen çalışmalarını sürdürülüyor.

Xiaomi çentikli ekranı tarihe kazıyacak

Yaklaşık 3 yıldır tüm markaların piyasada çentikli veya delikli ekranlı telefonlarını görüyoruz. Her bu telefonlar görsel olarak beğenilmese de, ekran-kasa oranının fazla olması nedeniyle kullanıcılar tarafından tercih ediliyor. Bu sorun için çalışmalarını sürdüren firmalardan Xiaomi, geçtiğimiz günlerde ekrana entegre kameralı telefon çıkaracaklarını duyurdu. Ekrana entegre kamera teknolojisinin nasıl uygulanacağı merak edilirken, Xiaomi başkan yardımcısı Wang Xiang Twitter üzerinden bu teknolojinin ayrıntılarını açıkladı.

Ekrana entegre kamera teknolojisinin uygulanmasında temel kural ekranı oluşturan katmanların şeffaf olması. OLED panel üzerinde en üst ve en alt katmanların tamamen şeffaf olması, ekranın altında bulunan kameranın ışık almasını sağlayacak. Şeffaf alan ekran kullanımında herhangi bir olumsuzluk çıkarmazken, alt bölümdeki lens sayısı ve lens büyüklü konusunda da tasarımsal sıkıntının önüne geçiyor. Ayrıca, bu teknoloji tam olarak uygulanmaya başlandığı zaman sadece kamera değil, diğer sensörlerinde ekrana entegre olmasının önü açılıyor.

Xiaomi tarafından paylaşılan görsellerde, kameranın ekranın altında olduğu hafifte olsa belli oluyor. Henüz geliştirme aşamasında ve tüketiciye sunulmaya hazır olmayan bu teknolojinin henüz ne zaman kullanılacağı bilinmiyor.