Takip Edin

Mobil

WhatsApp artık daha çok görülecek

Yayınlanma tarihi

-

Dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması WhatsApp, yeni aldığı kararla TV’de reklam vereceğini açıkladı.

Son zamanlarda, uygulama içi reklam alma kararıyla gündeme gelen WhatsApp, bir radikal karar daha alarak televizyon kanallarına reklam verme hazırlığı yapıyor.

Daha önce hiç televizyonda reklamı bulunmayan uygulama, Hindistan’da sahte haberle mücadele konusunda halkı bilinçlendirmek amacıyla reklam vereceğini açıkladı.

 

Mobil

Sony pes etmiyor

Yayınlanma tarihi

-

Japon teknoloji devi Sony, akıllı telefon piyasasında geçirdiği zor günleri yeni hamlelerle atlatmak istiyor.

Sony pes etmiyor

Sony’nin akıllı telefon pazarında oldukça büyük sıkıtılar yaşıyor. Bu sıkıntılar nedeniyle uzun zamandır mobil bölümünü kapatacağı dedikodusu yayılan Japon devi, herkesi şaşırtan yeni stratejisini açıkladı.

Şirketin CEO’su Kenichiro Yoshida, yatırımcılarla yaptığı toplantıda akıllı telefon bölümünün markanın vazgeçilmez bir parçası olduğunu belirtti. Geçtiğimiz yıl akıllı telefon bölümünde zarar açıklayan Sony’nin, pazar konusunda yeni stratejileri de belli oldu.

Akıllı telefonun, eğlendirme amacında önemli bir öge olduğunun altını çizilirken, genç neslin TV izlemek yerine akıllı telefonla ilgilendiği ve bu yüzden gençlerle temas kurmak için bu yolun marka geleceği için çok önemli olduğu belirtildi. Ayrıca odaklanacağı pazarlar konusunda da değişikliğe gidecek Sony, Orta Doğu ve Avustralya pazarlarında yer almayacak. Sony sadece Avrupa, Japonya, Tayvan ve Hong Kong pazarlarında bulunacak.

Devamını oku

Genel

ARM Huawei ile arasındaki anlaşmayı bozdu

Yayınlanma tarihi

-

ARM  Huawei ile arasındaki anlaşmayı bozdu

Son günlerde Huawei’in adı aldığı ABD’nin aldığı karantina kararından sonra anlaşma fesih haberleriyle gündeme geliyor. Birçok ABD’li firma Huawei ile arasındaki iş ortaklığına son vererek Çinli teknoloji devinin işini zorlaştırmaya devam ediyor. Ancak bugün aldığımız haber diğer firmalardan biraz farklı… Japon Softbank grubuna ait olan Britanya merkezli çipset üreticisi ARM, Huawei ile arasındaki tüm aktif sözleşmeleri sonlandırma kararı aldı.

Huawei her ne kadar kendi işlemcisini üreten bir firma dahi olsa, ARM yonga mimari tasarımlarını kullanıyor. Bu tasarımlardan faydalanmak için ARM’e lisans ücreti ödeyen firmanın bu yılın ikinci yarısından sonra çıkarmayı planladığı Krin işlemcilerin tanıtımının ertelenme ihtimali bulunuyor. Bundan sonra en iyi seçeneği kendi yonga mimari tasarımını üretmek olan Huawei zor zamanlar bekliyor.

Anlaşma fesih kararı almasında ARM çalışanlarına yonga mimari tasarımlarını ABD’nin Teksas ve Kalifonya eyaletlerinde bulunan tesislerinde geliştirmesi olarak açıkladı.

Devamını oku

Mobil

Google Huawei’i piyasadan silmek istiyor

Yayınlanma tarihi

-

Geçtiğimiz günlerde ABD hükumetinin kara listeye aldığı Çinli teknoloji devi Huawei ile Google arasındaki gerginlik ileri boyutlara taşındı. Google’ın aldığı karara göre, bundan sonra çıkacak Huawei cihazlarında Google servisleri kullanılmayacak.

Google Huawei'i piyasadan silmek istiyor

ABD ile Çin arasında karşılıklı yaptırımlar ekonomi gündemini oldukça fazla meşgul ederken, bugün gelen haber herkes tarafından şaşkınlıkla karşılandı. Google, Huawei ile anlaşmasını bozarak bu firmaya artık yazılımsal ve donanımsal olarak desteğini bitirdiğini açıkladı.

Bu karadan sonra hali hazırda akıllı telefon piyasasının en büyük ikinci üreticisi olan Huawei, Gmail, Play Store, Google Maps gibi servisleri telefonlarında bulunduramayacak. Her ne kadar Google tarafından yayınlansa da açık kaynak kodlu olduğu için Android işletim sistemi kullanılabilmesi bu konudaki tek istisna olacak.Şuan piyasada bulunan ve kullanan telefonlar için de Google Play başta olmak üzere diğer servislere erişebileceği belirtilirken, servislerin uygulamalarının artık güncelleme ve teknik destek alamayacağı belirtildi.

Böyle bir kararın geleceği ihtimaline karşı uzun zamandır kendi işletim sistemini geliştiren Huawei, ilk etapta bu işletim sistemi için yeterli derecede uygulama bulunmaması yüzünden satış sıkıntıları çekebilir.

Devamını oku

Mobil

Huawei Mate 20x 5G tanıtıldı

Yayınlanma tarihi

-

Huawei Kasım 2018’de tanıttığı Mate 20 modelinin 5G bağlantı seçeneğini destekleyen versiyonu Mate 20x 5G modelini tanıttı.

Huawei Mate 20x 5G

2019 yılı itibariyle 5G teknolojisine sahip cihazlar akıllı telefon piyasasında görmeye başladık. Her ne kadar şimdilik amiral gemisi telefonların ayrı versiyonları olarak karşımıza çıksa da ilerleyen yıllarda 5G teknolojisi hayatımızda büyük yer alacak. Bu teknolojiyi cihazlarında bulundurma konusunda rakiplerine göre daha önde olan Huawei, geçtiğimiz sene tanıtılan Mate 20X modelinin de 5G destekli versiyonunu çıkardı.

Bu model tasarımsal olarak Mate 20X ile oldukça benzer özelliklere sahip olsa da, Balong 5000 7nm 5G yonga setine sahip olması, kısa 5G bağlantı seçeneğine sahip olması cihazı öne çıkarıyor. Ayrıca Mate 20x modeline göre daha küçük bir bataryaya sahip olacak cihazda, M-Pen kalemi desteği bulunacak.

Şimdilik İngiltere’de piyasaya çıkacak Huwei Mate 20x 5G, 999 pound fiyat etiketiyle satışa sunulacak.

Devamını oku

POPÜLER BAŞLIKLAR