Takip Edin

Elektrikli Araç

Tesla 2020 yılında sürücüsüz taksi hizmeti başlatacak

Yayınlanma tarihi

-

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, yapılan açıklamaya göre 2020 yılında (otonom) sürücüsüz taksi hizmeti vereceğini duyurdu.

Sürücüsüz otomobil teknolojisiyle ilgili oldukça uzun süredir testler yapan ABD merkezli otomobil üreticisi, VentureBeat.com’un haberine göre sürücüsüz taksi hizmetine 2020 yılında başlayacak. Yaklaşık 2 yıl önce firmanın CEO’su Elon Musk tarafından ortaya atılan fikir neticesinde uzun süredir çalışmalarda bulunan Tesla mühendisleri, otopilot yazılımıyla bu fikri gerçekleştirmeye oldukça yaklaştı.

İlk olarak Model 3 ve Model S araçlarının sürücüsüz taksi hizmeti vereceği açıklanırken, Tesla sahipleri istedikleri gibi otomobillerini bu hizmete ekleyip çıkarılabilecek. Tesla’nın bu hizmete otomobillerini ekleyen kullanıcılardan, kazanılan ücretin %25′i komisyon olarak alacağı belirtildi. Yasal düzenlemeler nedeniyle tüm ülkelerde aynı anda başlayamayacak bu hizmete, 1 milyon aracın katılması bekleniyor.

Başlangıçta taksi ücretlerinin 1 milde (1,6km) 0,18 dolar olacağı ve araç sahiplerinin yılda 30 bin dolar kazanabileceği açıklandı.