Takip Edin

Mobil

Samsung ile LG, Huawei’ye ekran göndermeyi duruduruyor

Yayınlanma tarihi

-

Güney Koreli teknoloji devleri Samsung ile LG’nin, Huawei karşı ortak bir harekette bulunarak panel tedariğinde bulunmayacağı iddia ediliyor.

Geçtiğimiz yıldan beri Huawei ile diğer firmaların arasında büyük gerilim yaşanıyor. Çin hükumetine kullanıcı verilerini paylaştığı iddiasıyla ABD’li firmalar ile ticaret yapması durma noktasına gelen üretici, aldığı geçici lisanlar sayesinde ABD’de faaliyet gösterebiliyor. Bu süreci oldukça büyük bir yara ile atlatan Huawei’in, bir buçuk yıldır telefonlar ve tabletleri Google servislerinden mahrum olarak satışa sunuluyor.

Ortaya çıkan yeni bilgilere göre ABD-Çin arasındaki ticaret savaşında Güney Koreli üreticilerde taraf olarak olarak ABD’yi seçmiş durumda. Dünyanın en büyük ekran üreticileri Samsung ve LG’nin gelecek dönemde Huawei’ye tedarik sağlamama kararı alığı konuşuluyor. Şimdiden kendine yeni ekran üreticileri arayan Çinli teknoloji devi, Visionox, Tianma ve CSOT firmalarının panellerinin testlerine başlamış durumda.

Huawei için en korkutucu senaryo ise panel tedariğini durduracağı konuşulan Samsung’un, Huawei için yonga üretimini durdurma ihtimali. Çünkü dünyadaki diğer büyük mobil yonga üreticilerinden Qualcomm ve Intel ABD merkezli, MediaTek ise Çinle uzun zamandır düşman olan hatta Çin sayesinde Birleşmiş Milletler tarafından tanınamayan Tayvan merkezli olması, ilerleyen zamanlarda Huawei’in zor günler geçirmesini sağlayabilir.

POPÜLER BAŞLIKLAR