Takip Edin

Mobil

Rusya, iPhone satışını durdurabilir

Yayınlanma tarihi

-

Rusya Meclisi, bugün aldığı kararla içerisinde Rus yazılımları yüklü olmayan telefonların ülkede satışı engellenecek. Android işletim sistemine sahip telefonlara satıştan önce ithalatçılar tarafından kolayca yüklenebiliyor, fakat iPhone’lar için durum biraz farklı.

Rusya Meclisi, ülkedeki yazılımcıları desteklemek amacıyla satılacak telefonlarda Rus uygulamalarının bulunmasının zorunlu olduğuna dair yasaya onay verdi. 2020 yılının başından itibaren uygulanacak bu yasaya uymayan firmaların telefonların satışı yasaklanacak.

Android platformunda işletim sisteminin açık kaynak kodlu olduğu için kolayca varsayılan uygulama olarak kolayca yüklenebiliyor. Ancak, iPhone modellerinde Apple’ın katı kuralları nedeniyle hiçbir uygulama denetlenmeden varsayılan olarak gelmiyor. Ayrıca, bu konuda yüklü olması beklenen uygulamalarında açıklanmaması ve güvenlik zafiyeti yaratmayacağı bilinmiyor.

Rus Meclisinden geçen bu karar, ülke halkı tarafından da tepkiyle karşılandı. Bu yasanın nasıl uygulanacağını bize zaman gösterecek.

POPÜLER BAŞLIKLAR