Takip Edin

Oyun

PlayStation 5’in kontrolcüsü DualSense tanıtıldı

Yayınlanma tarihi

-

Aralık ayında tanıtılacak olan PlayStation 5 oyun konsolunun kontrolcüsü DualSense tantıldı.

DualSense

Sony, aralık ayında yeni oyun konsolu PlayStation 5’i tanıtmayı planlıyor. Henüz bu oyun konsolunun tasarımını göstermeyen teknoloji devi, yeni bir çok özelliğin ekleneceği kontrolcü DualSense’i tanıttı.

Geçmişte kullanılan kontrolcü isimleri ilk DualShock olarak adlandırıyordu. Her bir PlayStation modeline özel yeni özellikler sunan bu cihazlar arasında radikal tasarım değiklikleri bulunmuyordu. Yıllar sonra gelen isim değişikliğiyle beraber Sony, kontolcüyü baştan tasarlamış.

İlk başta göze çarpan detay, kontrolcünün eski nesle göre oldukça kalıplı bir yapıda. Ergonomi anlamında olumlu sonuçlar alınacağı düşünülen bu yeni yapıda, tuşların yapısı ise aynı şekilde bırakılmış. Teknik anlamda da bir çok yeniliğe sahip DualSense’in içerisinde yeni nesil bir titreşim motoru yer alıyor. Bu titreşim motoru sayesinde her oyuna göre daha gerçekçi tepkiler verebilecek. Ayrıca, üst bölümde yer alan R2 ve L2 butonlarına oyuna özel sertlik getirilecek. Böylece kullanıcının kendisini daha çok oyunun içerisinde hissetmesi sağlanacak.

DualSense ile ilgili bilgiler şimdilik bu kadar, teknik ve tasarımsal olarak geliştirilen bu kontrolcünün tüm özelliklerini PlayStation 5’in tanıtımıyla göreceğiz.

POPÜLER BAŞLIKLAR