Takip Edin

Elektrikli Araç

KKTC’nin elektrikli otomobili tanıtıldı

Yayınlanma tarihi

-

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ilk elektrikli otomobili Günsel B9 modelini duyurdu. Otomobil, 2021 yılında seri üretime geçecek.

Günsel B9

İsmini KKTC’de eğitim veren Yakın Doğu Üniversitesi’nin kurucusu Dr. Suat Günsel’in soyadından alan “Günsel” markasının ilk otomobili olan B9 modeli kompakt SUV sınıfında yer alıyor. Yakın Doğu Üniversite’si yerleşkesinde bulunan fabrikasından Türk mühendisler tarafından tasarlanan otomobil, 10 bin parçanın bir araya getirilmesinden oluşuyor.

Oldukça dikkat çekici özelliklere sahip olan Günsel B9, 140kW gücünde motoru bulunuyor. 0-100 km/h arası yalnızca 8 saniyede ulaşabilen aracın, maksimum hızı yazılımsal olarak 170 km/h ile sınırlandırılmış. Otomobil tek şarjla 350 km yol yapabiliyor. Bataryası tam dolum süresi hızlı şarj ile 20 dk, standart şarj ile 7 saatte doldurabiliyor.

Uzun bir gelişim süreci bulunurken tanıtımda Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, 100’ün üstünde mühendisin tasarım sürecinde 1,2 milyon saat emek harcadığını ve üretim için 28 ülkeden 800’ün üzerinde tedarikçi ile anlaşma imzalandığını belirtti.

Seri üretimi 2021 yılında başlanacak Günsel B9 modelinin, 2025 yılında yıllık 20 bin araca ulaşması bekleniyor.