Takip Edin

Bilim

Kara delik ilk kez fotoğraflandı

Yayınlanma tarihi

-

ABD Ulusal Bilim Vakfı, 2012 yılında kara deliğin çevresini gözlemlemek için kurduğu Event Horizon Teleskopu‘ndan (EHT) elde edilen kara delik fotoğrafını paylaştı.

Fotoğrafı çekilen kara delik, Dünya’ya 53 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunan Virgo takımyıldızında yer alıyor. Bu kara deliğin fotoğraflanabilmesi için EHT’te, Antartika’dan Şili’ye kadar tam 8 tane teleskop kullanılırken, bu projede 200’ü aşkın bilim insanı görev yaptı. Projenin başındaki isim Astrofizikçi Sheperd Doeleman, “Kara delikler evrende en gizemli objeler. Asla görülmez denilen bir varlığın fotoğrafını çektik.” sözleriyle olay hakkındaki mutluluğunu dile getirdi. Projenin fikir sahibi Prof. Heino Falcke’de, “Bu kara deliğin kütlesinin Güneş’ten 6,5 milyar kat daha büyük o etrafındaki kırmızılığın bir ateş çemberi ve bu çember kara deliğe düşen kızgın gazlardan oluşuyor.” olduğuna dikkat çekti.

İzafiyet Teorisi’ni Destekliyor

Projenin başındaki isim Doeleman’nın açıklamalarına göre, elde edilen bulgular Albert Einstein’nın İzafiyet Teorisini destekliyor. Uzaydaki cisimlerin yer çekim kuvvetinin büyüklüğü, kütlelerinin büyüklüğüyle doğru orantılı olduğunu ve kara deliklerin zaman çekim kuvveti ve zamanı bükebilme yeteneğini olduğunu savunan Einstein’nın 20.yy’daki görüşleri bu olayla destekleniyor.

Bilim

Jüpiter’deki dev kasırgalar görüntülendi

Yayınlanma tarihi

-

Jüpiter’in sırlarını araştıran Juno uzay aracının, dev gaz kütlesinin kutup bölgeleri üzerinde çektiği fotoğraflar paylaşıldı.

BBC’nin haberine göre, Juno uzay aracının kamerası JunoCam’le çekilen fotoğraflarda, Jüpiter’in kutup bölgelerindeki kasırgalar açıkça seçilebiliyor.

JunoCam projesinin lideri ve Arizona’da Gezegen Bilimi Enstitüsünde görevli gökbilimci doktor Candice Hansen, kameranın çektiği ham ve işlemden geçirilmiş görüntüleri, Amerikan Jeofizik Birliği toplantısında paylaştı.

Hansen, “Kutuplar üzerinden ilk geçişimizde Jüpiter’de daha önce hiç görülmemiş bir alanı izlediğimizi biliyorduk. Beklenmedik olan, dev kasırgaların, siklonların nizami çokgenlerini görmek oldu. Olağanüstü olduğunu düşündük.” ifadesini kullandı.

Jüpiter’in yörüngesindeki bir turunu 53 günde tamamlayan Juno’nun, Güneş Sistemi’ndeki en büyük gezegenin nasıl oluştuğuna dair şifrelerin çözülmesini sağlaması bekleniyor.

Gezegenin manyetik ve çekim alanlarının haritasının çıkarılmasının, yapısına ışık tutması bekleniyor.

Devamını oku

Bilim

Robot destekli ilk kalp ameliyatı başarısız oldu

Yayınlanma tarihi

-

İskoçya’da yaşanan olayda, ilk robot kalp kapakçığı ameliyatı sonucu hasta Stephen Pettitt hayatını kaybetti. Operasyon ölümle sonuçlandığı için soruşturma başlatıldı. Hatanın robotta mı? yoksa doktorlardan mı? kaynaklandığını araştırmalar sonucu ortaya çıkacak.

Dr. Sukuraman Nair (Solda) ve hasta Stephen Pettitt (Sağda)

Operasyon sonrası baş cerrah Sukumaran Nair ve asistan cerrah Thassee Pillay, robotun çıkardığı yüksek ses nedeniyle operasyon sırasında iletişim sıkıntısı yaşandığına dair açıklamada bulundu. Nair operasyon sırasında, robotun dikişler yanlış bir şekilde attığını söylemek amacıyla bağırmak zorunda kaldığını, e bu sırada robotun hastanın aort damarlarına zarar verdiği ve kamerasına kan bulaşan robotun kontrolünü bırakıp açık kalp ameliyatına geçseler de sonuç alamadıklarını belirtti.

Uzman kardiyotorasik cerrah Kevin Brennan, erken ayrılmaları nedeniyle kontrolörleri suçlarken, Ulusal Sağlık Örgütü’nden Barry Speker operasyonu yöneten Sukumaran Nair’i gerekli eğitimleri eksik aldığı için suçladı. Suçlamalar karşısında başka ameliyatlara girmekten dolayı eğitimlere katılamadığını belirten Nair, eleştirileri kabullendi. Cerrahlar, robot desteğiyle bir operasyon gerçekleştirmesi için en az 40 sefer cansız mankenler üzerinde eğitim ameliyatı gerçekleştiriyorlar.

Daha öncede robot destekli ameliyatlar yapılmış. Fakat ilk defa kalp kapakçığı ameliyatı yapılmış. Ayrıca hastanın normal kalp ameliyatı olsaydı, kurtulma şansının çok yüksek olduğunu söyleniyor.

Devamını oku

Bilim

Öğrencilerden askerler için muhteşem buluş

Yayınlanma tarihi

-

Kayseri‘de 2 öğrenci, giyilebilir teknoloji ile koldan gelen kas verileri ile çalışan bomba imhada kullanmak için araç tasarladı.

 

Niğde Bilim ve Sanat Merkezinde okuyan Talha Talip Açıkgöz ve Alperen Kahraman, şehit haberlerinden etkilenerek askerler için ‘TTA-2’ ismini verdikleri araç tasarladı. Giyilebilir teknoloji sayesinde koldan gelen kas verileri ile çalışan aracın üzerindeki kamera sayesinde bomba imha edilebilecek.

Projeleri hakkında bilgiler veren Talha Talip Açıkgöz, “Burada TTA-2 projesi ile askerlerimizin şehit olmasını önleyerek, bunun yerine giyilebilir teknolojilerle bir araç yaptık. Bomba imha uzmanları, şüpheli bir pakete müdahale ettikleri için kendilerini tehlikeye atıyorlar. Bir mayın araması yapılacağı zaman askerler kendileri mayın araması yapıyor ve bu sebepten dolayı şehit olabiliyorlar. Askerlerimizin şehit olmasını engellemek için böyle bir araç geliştirdik. Bu araç sayesinde askerlerimizin şehit olmasını önlemeyi amaçlıyoruz ve bunu yaparken de yeni teknolojileri kullanmış oluyoruz” ifadelerini kullandı.

Alperen Kahraman ise, “Projemizde giyilebilir teknoloji kullandık. Joystick gibi modellerin yerine giyilebilir teknoloji ile daha rahat ve kullanışlı yeni bir teknoloji kullandık. Kolumuzdan gelen kas verilerini kontrol kartına atıyoruz. Sonrasında cihaz bu kas verilerine göre hangi hareketi yaptığımızı anlıyor ve çıkış veriyoruz. Bu pinleri de mc blocka bağlayarak, motor sürüşünü gerçekleştiriyoruz” dedi.

Kaynak – İHA

Devamını oku

Bilim

Dijital ekranları engelleyen gözlük geliştirildi

Yayınlanma tarihi

-

Arabanızla işinize giderken bir anda köşede beliren parlak LED reklam ekranı sizi rahatsız ediyorsa yeni geliştirilen IRL gözlükler sayesinde bunu engelleyebilirsiniz.

Günlük hayatımızda dijital ekranların yeri çok ayrı bir noktaya geldi. Evimizdeki telefon, bilgisayar ve televizyondan başlayarak açık ortamlarda reklam ekranları, bilgi ekranları derken her yanımız ekranlarla kaplanmış durumda. Bu da dikkatin dağılmasına neden oluyor.

IRL gözlük özellikleri ve fiyatı

Girişimci Ivan Cash ise bu duruma ilginç bir çözüm bulmuş. 1988 yılının kült filmi They Liveyapımından esinlenen Cash, takıldığı anda açık olan ekranları kapalı gibi gösteren ve dikkatin dağılmasını engelleyen bir gözlük geliştirdi.

IRL gözlük modeli yatay bir polarizasyon teknolojisi kullanarak LED ve LCD ekranlardan yayılan ışıkların gözünüze ulaşmasını engelliyor. Bu sayede dijital ekranları kapalı gibi görüyorsunuz. Gözlüğün tasarımında pek çok ünlü sanatçının fikirlerinin alındığı ifade ediliyor.

Gözlük ayrıca TAC 1.1, Cat 3 ve UV 400 polarizasyonuna da sahip. Yani standart güneş gözlükleri gibi ultra viyole ışınları da filtreleyebiliyor. Bu bakımdan özellikle yaz aylarında ek bir güneş gözlüğüne ihtiyaç kalmıyor.

IRL gözlükler bununla birlikte sürekli kullanım için pek uygun değil gibi görünüyor. Kış aylarında veya karanlık ortamlarda bu gözlüğü kullanmak biraz zor olabilir. Kickstarterüzerinde aradığı desteği bulan gözlükler Nisan ayında 79$ fiyat etiketi ile satışa sunulacak.

Devamını oku

POPÜLER BAŞLIKLAR

Content Protection by DMCA.com