Takip Edin

Genel

Huawei yaptırımlara inat yükselişe devam ediyor

Yayınlanma tarihi

-

ABD tarafından geçtiğimiz aylarda yaptırımlara maruz kalan Çinli teknoloji devi Huawei, 2019’un ilk 6 ayında gelirinin %23, akıllı telefon satışını ise %24 arttırdı.

Huawei

ABD – Çin ticaret savaşında akıllı telefon pazarının yükselen firması Huawei, başta Google olmak üzere birçok ABD merkezli şirket tarafından kısıtlamalara maruz bırakılmıştı. Cihazlarında Android işletim sitemini kullanamama durumunda kalmıştı. Ancak, ilk aylık satış raporları firmanın bu olaylardan etkilenmediğini gösterdi.

Rapora göre Huawei, bu yılın ilk 6 ayında 58,3 milyar dolar gelir elde etti. Bu gelirin %8,7’sinin kar oranı olarak açıklayan firma, geçen yılın aynı dönemine göre gelirini %23 arttırdı. Telefon satışında da oldukça başarılı bir 6 ayı geride bırakan teknoloji devi, geçtiğimiz yıla göre %24 artış sağlayarak 118 milyon adet cihaz sattı.

Bu konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Huawei Başkanı Liang Hua, firmanın yaptırımlar öncesi yükselişinin oldukça hızlı olduğunu ve yaptırımlar geldikten sonra bu hızın yavaşladığı ancak büyümenin devam ettiğini ifade etti. İlerleyen zamanlarda firmanın zor zamanlar geçirebileceği ihtimalinin her zaman olduğunu belirten Hua, firmanın Ar-Ge’ye bu yıl 17,5 milyar dolar harcadıklarını açıkladı.

POPÜLER BAŞLIKLAR