Takip Edin

Genel

Huawei yaptırımlara inat yükselişe devam ediyor

Yayınlanma tarihi

-

ABD tarafından geçtiğimiz aylarda yaptırımlara maruz kalan Çinli teknoloji devi Huawei, 2019’un ilk 6 ayında gelirinin %23, akıllı telefon satışını ise %24 arttırdı.

Huawei

ABD – Çin ticaret savaşında akıllı telefon pazarının yükselen firması Huawei, başta Google olmak üzere birçok ABD merkezli şirket tarafından kısıtlamalara maruz bırakılmıştı. Cihazlarında Android işletim sitemini kullanamama durumunda kalmıştı. Ancak, ilk aylık satış raporları firmanın bu olaylardan etkilenmediğini gösterdi.

Rapora göre Huawei, bu yılın ilk 6 ayında 58,3 milyar dolar gelir elde etti. Bu gelirin %8,7’sinin kar oranı olarak açıklayan firma, geçen yılın aynı dönemine göre gelirini %23 arttırdı. Telefon satışında da oldukça başarılı bir 6 ayı geride bırakan teknoloji devi, geçtiğimiz yıla göre %24 artış sağlayarak 118 milyon adet cihaz sattı.

Bu konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Huawei Başkanı Liang Hua, firmanın yaptırımlar öncesi yükselişinin oldukça hızlı olduğunu ve yaptırımlar geldikten sonra bu hızın yavaşladığı ancak büyümenin devam ettiğini ifade etti. İlerleyen zamanlarda firmanın zor zamanlar geçirebileceği ihtimalinin her zaman olduğunu belirten Hua, firmanın Ar-Ge’ye bu yıl 17,5 milyar dolar harcadıklarını açıkladı.

Genel

Huawei 90 günlük ek süreye sahip olacak

Yayınlanma tarihi

-

ABD-Çin ekonomik savaşının en çok etkilendiği firma olan Çinli teknoloji devi Huawei için, ABD’li markalarla iş ortaklığı yapabilmesi için 90 süre tanınacak.

Geçtiğimiz mayıs ayında ayında ABD tarafından kara listeye alınan teknoloji devi Huawei’in, ABD’li firmalardan parça ve yazılım elde etmesi engellenmişti. Geçici lisans ile 90 gün ertelenen bu sürenin 19 Ağustos’ta dolmasından sonra Huawei’in ABD Ticaret Bakanlığı’ndan 90 günlük bir geçici lisans daha alması bekleniyor.

Huawei bu süre zarfında cihazlarında Android ve Windows işletim sistemi kullanabilecek. ABD’li firmalardan parça tedarik edebilecek. Ayrıca, alınacak bu geçici lisans sayesinde Huawei, cihazlarına bir süre daha güncelleme yayınlayabilecek.

Devamını oku

Genel

Huawei Mate 30 serisinin tanıtım tarihi ortaya çıktı

Yayınlanma tarihi

-

Huawei’in yeni amiral gemisi serisi Mate 30‘un tanıtım tarihi ortaya çıktı.

Son aylarda oldukça çalkantılı zamanlar geçiren Huawei, yeni telefonları Mate 30, Mate 30 Pro ve Mate 30 Lite modellerini tanıtmaya hazırlanıyor. Yeni üst seviye işlemcisi Krin 990′nın ilk defa kullanılacağı bu seride, 5G modemin standart olarak yer alması bekleniyor.

19 Eylül tarihinde tanıtım etkinliği yapılması beklenen seride Android işletim sistemi kullanılacak.

Devamını oku

Genel

Apple’dan cihazını hackleyene dev ödül

Yayınlanma tarihi

-

ABD’li teknoloji devi Apple, cihazlarının güvenliği için ödüller dağıtıyor.

Teknoloji dünyasının en büyük şirketlerinden biri olan Apple, cihazlarının güvenliğiyle ön plana çıkıyor. Güvenlik geliştirmeleri için her sene büyük paralar harcayan firma, bu harcamaların yanında cihazlarının güvenlik açıklarını bulan kişilere ödüllerde dağıtıyor. Bu sonbaharda tüm araştırmacılar için açık olacak ödül programında da Apple ürünlerinde açık bulacak kişilere verilecek ödülleri açıkladı.

Apple güvenlik başkanı Ivan Kristic tarafından açıklanan ödüller ise şöyle;

  • MacOS ve iOS yüklü bir cihazı dokunmadan hackleyene 1 milyon dolar verilecek.
  • Kullanıcı etkileşimi olmadan ağ saldırısı gerçekleştirebilene 500 bin dolar verilecek.

Söz konusu ödüller teknoloji dünyasındaki en büyük ödüller. Apple, daha önceleri bu tarz yarışmalarda 200 bin dolar ödül veriliyordu.

Devamını oku

Elektrikli Araç

Toyota, Tokyo Olimpiyatlarında kullanılacak elektrikli aracını tanıttı

Yayınlanma tarihi

-

Japon otomotiv devi Toyota, 2020 Tokyo Olimpiyatlarında kullanılmak üzere tasarlanan elektrikli taşıma aracını tanıttı.

Japonya, haziran ayında düzenlenecek 2020 Olimpiyatlarına ülkece hazırlanıyor. Japonya’nın en büyük otomotiv devi Toyota’da bu organizasyonda kullanılması için elektrikli araç tasarladı. APM (İnsan Taşıma Aracık) kategorisinde sınıflandırılan bu araç, kısa mesafeler arasındaki süreyi azaltmak üzerine tasarlandı. Olimpik sporcuların ve seyircilerin, yapılacak olan olimpiyat köyünde seyahat etmeleri için kullanılacak. Tek şarjla 100 km mesafe katedebilecek bu araç, maksimum 20 km/h hıza ulaşabilecek.

Üç sıra oturma düzeni olacak bu araçta, paralimpik sporcular için biniş rampası bulunuyor. Yan bölümlerinde kapı ve cam bulunmayan bu aracın, iç bölümüyse tamamen modüler yapıda. Tekerlekli sandalye kullanan yolcular için ortadaki koltuk çıkarılabilirken, sedye kullanmak zorunda kalan yolcular içinse tüm oturaklar çıkarılabiliyor. Böylece acil durumlarda da yardımcı olabilecek bu araç, ulaşımda büyük rahatlık sağlayacak.

Devamını oku

POPÜLER BAŞLIKLAR

Content Protection by DMCA.com