Takip Edin

Mobil

Huawei, HongmengOS işletim sistemini telefonlarda kullanmayacak

Yayınlanma tarihi

-

Geçtiğimiz aylarda Google tarafından Android platformundan çıkarılması söz konusu olan Huawei, bu olaya karşıt kendi işletim sistemi HongmengOS’i geliştirmişti. ABD ile Çin arasındaki ticari gerilimin azalmasından sonra tekrar Android işletim sistemini kullanabilecek olan Huawei’den, HongmengOS’i akıllı telefonlarda kullanmayacağı açıklaması geldi.

Japonya’da gerçekleştirilen G-20 zirvesinde ABD Başkanı Donald Trump tarafından yapılan açıklamalar neticesinde ABD’li firmaların Huawei ambargosu sona ermiş ve firmanın bazı telefonları Android Q beta programına dahil edilmişti. Bu süreçte gelişimi hızlandırılan HongmengOS işletim sisteminin, Android işletim sisteminden daha hızlı çalıştığı fakat, yeni işletim sisteminin çıktıktan belli bir süre sonra uygulama fakiri olacağı için, Huawei tarafından şimdilik akıllı telefonlarda kullanılmayacağı açıklandı.. Ayrıca, HongmengOS’i endüstriyel alanlarda kullanım için ürettiğini açıklayan Huawei, Bu işletim sisteminden daha kısa kod içeriği bulunduğundan dolayı, daha hızlı ve güvenli olduğunu olduğunu belirtti.

Huawei, her ihtimale karşı Android’e alternatif bir işletim sistemi geliştirmeye devam edecektir. Son zamanlarda büyük satış rakamlarına ulaşan Huawei’in en azından Mate 30 serisinin Android ile geleceği kesinleşti.