Takip Edin

İnternet

Hindistan Çinli uygulamara savaş açtı

Yayınlanma tarihi

-

Hindistan Hükumeti, birkaç aydır planlamış olduğu daha fazla Çinli mobil uygulamayı yasaklama kararını nihayet aldı. Hükumet, 118 adet Çinli mobil uygulamayı yasakladı.

Toplamda 118 adet olan yasaklanan uygulamalar içerisinde popüler olan PUBG Mobile, CamCard, Baidu, Cut Cut, VooV, Tencent Weijun, Rise of Kingdoms ve ZakZak gibi uygulamalar ve oyunlar da dahildir.

Hindistan tarafından birkaç ay önce TikTok, ShareIt, UC Browser, WeChat ve CamScanner gibi en popüler Çinli uygulamaların da dahil olduğu toplamda 59 Çin merkezli uygulama yasaklanmıştı. Bu yasaklama güvenlik ve gizlilik kaygıları nedeniyle gerçekleşmişti. Ancak hiç şüphe yok ki Hindistan ve Çin sınırında yaşanan bazı anlaşmazlıklar da alınan bu karar üzerinde etkili olmuştur.

Yasaklanan uygulamalar arasında yer PUBG Mobile’ın yasağı kesinlikle en etkili ve en sert olanıdır. PUBG veya uzun adıyla PlayerUnknown’s Battlegrounds, dünya çapında milyonlarca kişi tarafından oynanan en popüler battle royale türü oyunların başında gelmektedir. Oyun; akıllı telefonlar, Xbox konsolları ve Windows bilgisayarlar için indirilebiliyor. Dünya çapında olduğu gibi Hindistan’da da özellikle gençler arasında oldukça fazla oynanıyor.

PUBG Mobile, tıpkı diğer oyunlarda olduğu gibi gençler arasında yaygın bir bağımlılığa dönüşebiliyor. Hatta PUBG Mobile bağımlılığı yüzünden hayatını kaybeden insanların ve gençlerin haberlerini daha önceden sizler ile paylaşmıştık. Ancak görünen o ki tehlike boyuta ulaşan bu oyun bağımlılığı, Hindistan Hükümetinin oyunu ülkede yasaklaması üzerinde pek de etkili olmadı. Çünkü ülke, bu oyunu sadece güvenlik ve gizlilik sorunları konusunda tedirgin olduğu zaman yasaklamış oldu.

Bu yasağın, Hindistan’da nasıl uygulanacağını ilerleyen süreçte göreceğiz. Ancak görünüşe göre yasaklama sadece yeni uygulama indirmelerini kapsayacak şekilde uygulanacak. Yani Hindistan’daki kullanıcılar halihazırda yukarıdaki listede yer alan yasaklanmış uygulamalardan birini cihazına kurduysa herhangi bir sorun olmadan kullanmaya devam edebilecek.

POPÜLER BAŞLIKLAR