Takip Edin

Mobil

Google Huawei’i piyasadan silmek istiyor

Yayınlanma tarihi

-

Geçtiğimiz günlerde ABD hükumetinin kara listeye aldığı Çinli teknoloji devi Huawei ile Google arasındaki gerginlik ileri boyutlara taşındı. Google’ın aldığı karara göre, bundan sonra çıkacak Huawei cihazlarında Google servisleri kullanılmayacak.

Google Huawei'i piyasadan silmek istiyor

ABD ile Çin arasında karşılıklı yaptırımlar ekonomi gündemini oldukça fazla meşgul ederken, bugün gelen haber herkes tarafından şaşkınlıkla karşılandı. Google, Huawei ile anlaşmasını bozarak bu firmaya artık yazılımsal ve donanımsal olarak desteğini bitirdiğini açıkladı.

Bu karadan sonra hali hazırda akıllı telefon piyasasının en büyük ikinci üreticisi olan Huawei, Gmail, Play Store, Google Maps gibi servisleri telefonlarında bulunduramayacak. Her ne kadar Google tarafından yayınlansa da açık kaynak kodlu olduğu için Android işletim sistemi kullanılabilmesi bu konudaki tek istisna olacak.Şuan piyasada bulunan ve kullanan telefonlar için de Google Play başta olmak üzere diğer servislere erişebileceği belirtilirken, servislerin uygulamalarının artık güncelleme ve teknik destek alamayacağı belirtildi.

Böyle bir kararın geleceği ihtimaline karşı uzun zamandır kendi işletim sistemini geliştiren Huawei, ilk etapta bu işletim sistemi için yeterli derecede uygulama bulunmaması yüzünden satış sıkıntıları çekebilir.