Takip Edin

İnternet

e-Devlet ismini değiştiriyor

Yayınlanma tarihi

-

Vatandaşlarımızın, devlet kurumları tarafından verilen hizmetlerin internet üzerinden verilmesini sağlayan internet sitesi eDevlet’in isminin değişeceği açıklandı.

Yapılan resmi açıklamaya göre e-Devlet platformunun yeni ismi olarak Dijital Türkiye olarak belirlendi. Ülke genelinde 42 milyon aktif kullanıcı bulunan bu platformun, kullanıcı dostu arayüzler hazırlayarak insanların daha rahat kullanması sağlanacağı belirtildi. Yapılan basın açıklamasında veri güvenliğini konusunda da önemli açıklamalarda bulunulurken, kullanıcı verilerinin Türkiye’de kalması konusunda da çalışmaların yapılacağına dair ifadelerde bulunuldu.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Talha Koç, “Nesnelerin interneti gibi teknolojilerle beraber artık dijital dünyadaki bütün veriler toplanabiliyor. Biz, bu verilerin Türkiye’de kalmasını ve Türkiye’de bir değere dönüşmesini istiyoruz. İnsanların bu verileri paylaşabilmesi için öncelikle güvenmesi lazım. Firmalar kullanıcı rızasını aldığında elde ettikleri bütün verileri amaçları doğrultusunda kullanabiliyorlar. Bu da büyük riskler barındırıyor. Kişisel verilerin kullanımı aslında insanın yaşam hakkıyla aynı değeri taşıyor.” ifadesinde bulundu.