Takip Edin

Mobil

Bill Gates mobil bölümde yapılan hatanın faturasını açıkladı

Yayınlanma tarihi

-

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, verdiği bir röportajda şirketinin akıllı telefon piyasasında geçirdiği süreç ve aldıkları yanlış kararların ne kadar para kaybettirdiğine dair açıklamalarda bulundu.

Microsorft akıllı telefon piyasasında Windows Mobile işletim sistemi bulunan Windows Phone cihazlarıyla bulunuyordu. Android ve iOS ile rekabet edemeyen bu platform için geçtiğimiz yıl tamamen sonlandırma kararı alınmıştı. Bil Gates, akıllı telefon piyasasındaki başarısızlığın nedeninin kendisininde dahil olduğu yönetim bölümünün aldığı yanlış kararlar olduğunu açıkladı.

İlk olarak Microsoft’un o dönemlerdeki CEO’su Steve Ballmer’in, Apple’ın iPhone’u tanıttığı zaman “Klavyesi bile yok, kurumsal müşterilere asla hitap etmez.” söylemelerinde bulunduğunu ve “Bu kadar pahallı bir telefon olamaz.” diyerek kahkaha atmasını unutmadığını açıkladı.

Dokunmatik cihazların kısa sürede başarı yakalamasının ardından Windows Phone OS işletim sitemini geliştirdiklerini fakat bu işletim siteminin o döneme göre çok farklı olduğunu bu yüzden tüketicilerin ilgilerini çekemediğini söyleyen Gates, bu konuda en büyük pişmanlığının da Android işletim sistemiyle gerekli seviyede mücadele etmemek olduğunu ifade etti. Stratejik olarak en büyük hatalarından birinin Windows Phone modellerinin, Windows Phone 7 işletim sistemine geçtiğinde, olağan cihazlara güncelleme vermemek olduğunu, Windows 8 Mobile ve Windows 10 Mobile işletim sistemlerinin oldukça kullanışsız olduğunu belirtti. Bu kadar kullanışsız bir işletim sistemine ilgi duyulmaması ve geliştiricilerinde diğer platformlara daha çok uygulama geliştirmesi bu platformun çöküşü olduğu açıklamalarında bulundu.

Bu pazarda yer alamadığı için 400 milyon dolar kaybı olduğunu açıklayan Bill Gates Microsoft olarak diğer platformlarda geliştirdiğimiz uygulamalarla mobil dünyada varlıklarını sürdüreceklerini belirtti.