Takip Edin

Donanım

Apple’ın, kendi işlemcisi “Apple Silicon” tanıtıldı

Yayınlanma tarihi

-

Apple, WWDC 2020 etkinliğinde beklenmeyen bir gelişmeyle karşımıza çıktı. Geçtiğimiz Mac modellerinde Intel işlemciler kullanan teknoloji devi, kendi işlemcisi Apple Silicon’u duyurdu.

Apple Silicon

Etkinlikte, bu geçişin sebebi olarak daha yongalarına özel daha iyi performans sunmak olarark açıklandı. Uygulamalar ve programlar bu işlemciye uyumlu olacak şekilde optimize edilecek. Başta Xcode ile yazılmış uygulamalar, Adobe ve Microsoft Office uygulamları bu işlemciye göre güncellendi. Ayrıca diğer geliştiriciler için de optimizasyonu sağlamanın basitliğinden söz edildi.

Apple böylece kendi ARM işlemcilerine geçmiş olacak. Bu geçiş için ilk kullanılacak olan işlemci daha önce iPad Pro’ların son versiyonlarında gördüğümüz A12Z Bionic işlemciler olacak. 2020 yılında çıkan işlemciler daha önceki versiyonlardan %10 daha güçlü olmuş ve pek çok bilgisayarı da geride bırakmıştı. Apple şimdi daha fazlasını elde etmeyi istiyor.

Bu işlemciye sahip ilk Mac modelinin 2020 yılında tanıtılacağı ve yaklaşık 2 yıl içerisinde tüm Mac modellerinde Apple Silicon işlemcisinin kullanılacağı açıklandı.

POPÜLER BAŞLIKLAR