Takip Edin

Mobil

Akıllı telefon piyasası tarihin en büyük düşüşünü yaşıyor

Yayınlanma tarihi

-

Düyayı saran coronavirüs salgını nedeniyle, akıllı telefon piyasası büyük ölçüde etkikendi. Ortaya çıkan istatistiklere göre, bu piyasada geçen yıl aynı döneme göre %14 düşüş göründü.

akıılı telefon

Ocak ayında başlayan coronavirüs salgını insanların tüketim alışkanlıkları da etkiliyor. Artan işsizlik, gelecek endişesi gibi etkenler nedeniyle ancak temel ihtiyaçlarını giderirlerken, ekonominin bazı pazarlarda ise oldukça sert düşüşler görünüyor.

Counterpoint araştırma şirketinin yayınladığı rapora göre, akıllı telefon piyasasında yılın ilk çeyreğinde %13’lük bir düşüş yaşandı. Geçtiğimiz sene aynı dönemde toplamda 341 milyon adet akıllı telefon satışı gerçekleşirken, bu yıl sadece 295 milyon adet akıllı telefon satıldı. Samsung markalı telefonlar satışların %20’sini oluştururken çok satılan cihazlar olurken, Huawei marka cihazlar %17’sini, Apple marka cihazlar ise %12’sini oluşturarak ilk 3’teki yerini alıyor.

Oldukça karamsar bir tablo çizen bu rapora göre satışlar, yılın ikinci çeyreğinde daha büyük bir düşüş yaşayacak. Uzun zamandır üretime ara veren üretcilerin çoğu yakın zamanda fabrikalarını açtılar. Ayrıca, fiziksel mağazaların halen kapalı olması durumu daha zorlaştırıyor.

POPÜLER BAŞLIKLAR